Listen with webreader

Back in March I wrote a post titled 5 Ways To Save Money On Food And Eat Well. I’d be lying if I said it was a top 10 post, but it’s been popular enough to figure out that giving people tips on how to possibly stretch their food budget is appreciated.


. via Compfight

This time around I’m going to name 5 foods that end up being relatively inexpensive. Some you can buy and immediately eat, while others you might have to prepare on your own. Still, all will save you money in the long run and won’t hurt your health.

1. Cereal. No matter the brand of cereal you buy, you end up getting a great deal on it because you get multiple meals out of every box. Depending on the type of cereal you like, cereal on its own, hot or cold, will only cost you between 30 and 50 cents per bowl. Adding milk, if you’re not buying lactose free milk, adds around 25 cents per bowl, and if you’re buying lactose free milk (store brand) you might be adding another 50 to 60 cents. That’s a full meal for around a dollar or less; not bad.

2. Soup. This only works if you’re buying ingredients to make soup at home. My wife buys a few vegetables that aren’t all that expensive like cabbage, carrots and corn, some chicken stock, and adds some seasonings, and she’ll make enough soup that will end up with more than 10 bowls at least, all for under $10. Because I like some meat in my soup I’ll usually buy a pre-cooked chicken that’s around $5, pull it apart and add it to the soup, and now there’s at least 2 or 3 more bowls, once again with each serving coming in around a dollar per meal.

3. Eggs. Eggs are a very good buy, as a dozen eggs are less than $2 almost anywhere you go, even for the extra large eggs. If you eat 2 eggs that’s around 33 cents a meal. I know, you’re saying you don’t want to eat eggs on their own. I’ve got that one covered with…

4. Bread. I’m big on eating sandwiches, and depending on brands of bread, you might spend between $1.50 and $3.50 a loaf. Most loaves are large enough for at least 10 sandwiches, which means you’re paying between 15 and 35 cents for the beginnings of a sandwich. With eggs that’s way under a dollar a sandwich, and if you have two it’s just around a dollar. Bread is very versatile though, as some people might just have a piece or two of toast for breakfast; look at the savings!

5. Rice. I’m not talking packaged rices, but plain old white or brown rice. The thing about rice is that it plumps up and thus ends up producing a lot of food that goes a long way. Some people can eat it straight; I’ve been known to eat some rice with just a little bit of butter. But rice can go with so many other foods, and though I didn’t mention it earlier, you can also put rice in your soup, which helps make each serving of soup more filling.

Those are my ideas; what ideas do you have on foods that can go a long way in helping you save money?
 

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2012 Mitch Mitchell